top of page

Emma Saskia - 4 mesiace

IMG-2233_edited.jpg

Emka Saskia má vrodený genetický syndróm a v 4 mesiacoch ešte prijímala stravu cez nazogastrickú sondu.

 

MUDr. Natália Sabová: „Skenarom sa prvýkrát liečila v 4.mesiacoch, kedy absolvovala cyklus 5 terapii po ktorých sa vybrala sonda a Emka začala prijímať sama stravu (z 10ml na 90ml mlieka pri jednom kŕmení). V čase pauzy sme urobili 4 individuálne terapie na zvládnutie aktivačných reakcii. Po každej takej sa objavili nové  zručnosti – vyplazovanie jazyka, chytanie uší. Celkovo začala Emka rásť, objavili sa nové motorické funkcie, zlepšil sa očný a sociálny kontakt. Po sonografii mozgu neurológ potvrdil rozvoj mozgového tkaniva.“

Mamina: „Zázrak alebo novodobá medicína.... ťažko nájsť slová vďaky a šťastia, že sme objavili Skenar kliniku a MUDr. Sabovú. Konečne v beznádeji som uvidela svetlo na konci tmavého tunela a začala veriť v uzdravenie môjho maličkého dievčatka.

Naša dcérka Emka Saskia veľmi málo priberala od narodenia. Vrchol bol, že v dvoch mesiacoch za dva týždne pribrala 100g, čo bol veľký šok a v podozrení zlyhania orgánov nás urýchlene hospitalizovali na Kramároch.

Tam sme boli 10 dní kde jej robili všetky možné vyšetrenia, len aby zistili kde je problém jej pomalého rastu, priberania a obrovského problému s trávením. Emka Saskia plakala každé dve hodiny, mala príšerne kŕče, bolesti, bruško bolo ako balón.

Geneticky sa potvrdil pomalý rast a problém s prijímaním stravy. Lekári preto zhodnotili, že najlepšie bude zmena mlieka na hypoalergénne (aj keď sa nepotvrdila alergia na mlieko) a zavedenie gastrickej sondy na kŕmenie. Bolo to veľmi veľmi ťažké a aj nebezpečné. Sonda viedla z nošteka do žalúdka. Kŕmila som dcérku každé dve hodiny najskôr cez fľašku koľko vypila a potom cez sondu len aby čo najviac pribrala. Každú noc som sa modlila aby som neurobila v polospánku unavená chybu čo by ju stálo život a mohla sa udusiť

Emka Saskia konečne pribrala ale ostala úplne závislá na sonde a sama už vypila len 10ml z fľašky, ostatné mliečko išlo cez sondu. Bola som zúfalá a nevedela som čo robiť ďalej, aby normálne papala cez ústa. Dozvedela som sa, že sonda je závislosť a následný krok je zavedenie hadičky priamo do žalúdka. Nevedela som si predstaviť, že môjmu dievčatku urobia “dieru” do bruška, že ju budem cez tú hadičku kŕmiť a dokedy ??? 

Emka Saskia mala gastrickú sondu 2 mesiace namiesto dvoch týždňov a pila sama len 10ml mlieka cez ústa keď som na odporúčanie našej pediatričky MUDr. Hrachovej Julky navštívila Skenar kliniku.

Po niekoľkých terapiách s úžasnou a milou MUDr. Sabovou začala sama jesť! Zbavili sme sa sondy, ktorá viedla cez nos do žalúdka a ktorou som jej podávala mliečko. Nebolo to ľahké, ale pomocou MUDr. Sabovej a jej tímu sme to zvládli. Dcérka sama papá z fľašky a tiež už aj lyžičkou prvé príkrmy a nielen to ... napreduje aj fyzicky a duševne a je to jedno krásne usmievavé veselé bábätko.

Veľké ĎAKUJEME! 🤱🏼

bottom of page